...

Różnice między implantem a protezą zębową

<!– size fixed post thumbnail –>

Konieczność uzupełnienia braków w uzębieniu wynika nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Brak zębów może przyczynić się do zaniku kości, zaburzenia proporcji twarzy, wystąpienia kłopotów z wymową czy problemów z jedzeniem. Nowoczesna stomatologia przychodzi z pomocą oferując pacjentom implanty i protezy zębowe. Jakie są między nimi różnice?

Implant – bezpieczna odbudowa zęba

Implanty zębowe zyskują obecnie coraz większą popularność, stanowiąc bezpieczny i przede wszystkim trwały sposób na uzupełnienie braków zębów. Zabieg ten polega na wszczepieniu w kość żuchwy, bądź szczęki wykonanej z tytanu śruby, na której umieszcza się zazwyczaj ceramiczną koronę. Takie rozwiązanie pozwala odbudować pojedynczy ząb lub nawet cały zgryz. Ogromną zaletą implantów jest to, że wyglądają jak prawdziwe zęby i posłużą pacjentowi przez długie lata. Dodatkowo są zdecydowanie bardziej wygodne w użytkowaniu od protez, ale czas leczenia może potrwać nawet kilka miesięcy.

Protezy zębowe

Protezy zębowe polecane są w szczególności starszym pacjentom. To zdecydowanie tańszy w porównaniu do implantologii sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Niestety jego wadą jest ruchomość protezy, która może przesuwać się podczas jedzenia czy rozmawiania, co może być dość niekomfortowe i krępujące. Ponadto bywa, że źle dobrana proteza uwiera i powoduje stan zapalny jamy ustnej.

Wybór implantów czy protezy zębowej trzeba rozważyć indywidualnie. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej kosztowne, ale przy tym daje długotrwały efekt mimo kilkumiesięcznego okresu rekonwalescencji po wszczepieniu śrub, które muszą zrosnąć się z kością. Protezy natomiast są przystępne cenowo i pozwalają na szybkie uzupełnienie ewentualnych braków zębów, jednakże do ich zamocowania konieczny bywa specjalistyczny klej do protez.

Wróć do bloga
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.